Hacamat

Hacamat; Günümüzde Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp olarak adlandırılan Peygamber Efendimizin (S.A.V) sünneti olarak bizlere kalanbir tedavi şeklidir. Özel vakumlu kupalar ile kan alma yöntemi olan hacamat;vücut içerisinde olan ve vücudun atamadığı toksinleri vakum yolu ile kandan temizlemesidir. Uygun zamanlarda ve düzenli olarak yapılan hacamat tedavileri vücut içerisinde olan ve vücudun atamadığı ağır metaller, toksinler, kullanılan ilaç ve gıdaların vücutta bıraktığı kötü etkiler emilerek, vücudun normal formuna döndürülmesini sağlar.

Hastalıklardan korunmanın en kolay yollarından biri olan hacamat; ağrısız, acısız ve yatak istirahatsiz yapılır. Bu şekilde iş gücü kaybına sebebiyet vermez. Hacamat, bilimsel olarak kanıtlanmış olup; günlere, aylara tabii tutulmamaktadır.

Hacamat Tedavisi Hangi Rahatsızlıklarda Uygulanır?

Yapılan pek çok çalışma, hacamat tedavisinin belirli hastalıklarda oldukça faydalı olduğunu göstermektedir. Hacamat tedavisinin sırt ve boyun ağrılarında rahatlama sağladığını gösteren pek çok çalışma bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir çalışmada, hacamat tedavisi olan hastalarda yalnızca ilk seanstan sonra bile kronik boyun ve omuz ağrılarında %50 oranında azalma olduğu görülmüştür.

Hacamat tedavisi ayrıca :

Kan dolaşımını arttırır,
Kas iyileşmesini hızlandırır,
Fiziksel ve duygusal gerilimlerden bir
rahatlama hissi sağlar,
İyileşme ve yenilenme sürecini hızlandırır,
Cildi ısıtarak, elastikiyetini yeniden kazanması
için dokuları yumuşatır,
İltihaplanmayı azaltır.


Hacamat; Orta Doğu ve Arap toplumunda vücudun eski orijinal haline getirilmesi anlamına gelen “hicamat” olarak adlandırılmıştır.İbni Sina (M.S. 980‐1037) hacamat tedavsisinin faydalarından bahsetmiştir.

HACAMATIN FAYDALARI

Hacamat kan üretimini düzenler.
Bağışıklık sistemini güçlendirir.
Yüksek kolesterol
Yüksek tansiyon
Ürik asit birikimi
Migren/Başağrısı
Diyabet
Romatizma
Astım

Vertigo
Bel ağrıları / tutulmaları
Göz problemleri/göz tansiyonu
Kalp-damar tıkanıkları
Fibromiyalji
Kronik yorgunluk
Boyun/omuz sertliği
Ayaklarda karıncılanma, uyuşmalar, ağrı
Bacaklarda şişlik,ödem